чи Можна давати дітям парацетамол без шкоди для їхнього здоров’я? Поради та рекомендації батькам

Зміст:

  • Показання до застосування
  • Протипоказання до лікування дітей парацетамолом
  • Форми парацетамолу для дітей
  • Дозування
  • Робимо висновки

Коли температура дитину протягом декількох годин тримається на досить високій позначці, батьки починають шукати безпечні та дієві засоби, щоб її збити. Сьогодні йде активна дискусія, чи можна дітям давати парацетамол і чи не шкідливо це для здоров’я. І перш за все відповідь на це питання сумніваються і переживають батьків повинен дати лікар, який спостерігає дитину хвороби. Друга інстанція, до якої вони повинні звернутися, — це інструкція до препарату.

У будь-якому випадку батьки, перш ніж збивати дитині температуру парацетамолом, повинні знати напевно, як лікарський препарат матиме на маленький організм і які дозування допускаються в тому чи іншому віці. Парацетамол на сьогоднішній день випускається в різних формах, кожна з яких відрізняється кількістю діючої речовини, але всі вони об’єднані єдиним фармакологічною дією.

Показання до застосування

Існують певні показання для використання парацетамолу в якості лікарського засобу для дітей, і їх потрібно дотримуватися в обов’язковому порядку. Необхідність його вживання дитиною може бути обумовлена:

  • високою температурою (понад 38,0 °C до п’яти років, після цього віку — вище 38,5 °C), яка не спадає протягом 4-5 годин;
  • больовими синдромами різного походження: якщо дитина у рамках захворювання скаржиться на головний, зубний або м’язовий біль різного ступеня інтенсивності — від легкого до важкого;
  • гіпертермією на тлі запальних і інфекційних хвороб.

Так що дітям можна давати парацетамол і препарати, які його містять, як жарознижуючий і болезаспокійливий засіб.

Вони особливо ефективні при ГРВІ, ГРЗ, грипі, вітряній віспі, кору, краснухи та інших дитячих інфекційних захворюваннях. Вони допомагають при хворобливому прорізуванні зубів, після різного роду травм і опіків.

Перевага парацетамолу в тому, що це одне з тих небагатьох ліків, які приходять на допомогу батькам практично відразу ж після народження малюка. Проте поряд з цим треба розуміти: парацетамол — не лікує, він лише усуває симптоми на якийсь певний час, по закінченні якого і біль, і температура повернуться. Тому даний засіб є лише «швидкою допомогою», яка передбачає подальше лікування дитини повноцінним курсом терапії, призначеним лікарем.


В яких випадках і в якій дозуванні дітям можна активоване вугілля — прочитайте, перш ніж застосовувати препарат.

Коли і які антибіотики можна давати дітям: http://mozhno-detyam.net/lekarstva/kakie-antibiotiki-mozhno-detyam.html

Протипоказання до лікування дітей парацетамолом

Порівняно з іншими лікарськими препаратами парацетамол для дітей має мінімум протипоказань:

  • індивідуальна непереносимість основної діючої речовини;
  • період новонародженості і ранній грудної вік: більшість педіатрів застерігають батьків давати дітям парацетамолосодержащие препарати малюкам до трьох місяців;
  • захворювання печінки;
  • ниркова недостатність;
  • свічки можна використовувати при будь-яких патологіях і захворюваннях прямої кишки і шлунка.

Крім протипоказань, зазначених в кожній інструкції до даного препарату, грамотні батьки повинні знати думку більшості педіатрів різних країн. Численні лабораторні дослідження показують, що побічно, при частому використанні та недотриманні дозувань парацетамол не просто шкідливий для дитини, але і може бути небезпечним для його життя.

Було з’ясовано, що діти, яким у віці 1-3 років постійно знижували температуру парацетамолосодержащими речовинами, вже до 6-7 років стають заручниками таких захворювань, як астми, екземи, алергії.

Природно, якщо скористатися парацетамолом пару раз в рік для полегшення стану хворого дитини, дотримуючи всі рекомендації і дозування, це навряд чи призведе до серйозних порушень в роботі маленького організму. Але якщо цей препарат стає єдиним порятунком в момент хвороби дитини, батькам варто задуматися про шкоду його частого використання.

Форми парацетамолу для дітей

Сучасна фармакологія пропонує парацетамол в різних формах — таблетки, капсули, суспензія, сироп, свічки. Відрізняються вони кількістю діючої речовини в своєму складі, тому і їх дозування для лікування дітей відрізняються один від одного. Перш ніж відправлятися в аптеку, батьки повинні знати, який парацетамол можна давати дітям.

  • Сироп

Найбільш краща форма для лікування малюка. Це жовтувата, солодка рідина з трохи гіркуватим, досить терпким смаком і фруктовим ароматом. Вміст діючої речовини там не велике (24 мг/1 мл сиропу). У списку допоміжних речовин — всім відомі, достатньо нешкідливі для здоров’я малюка цукор, пропіленгліколь, лимонна кислота, рибофлавін, ароматизатори, етиловий спирт, сорбіт, вода, бензоат натрію. Флакони можуть бути різними — 50 мл, 100 мл

  • Суспензія

Парацетамол у вигляді дитячої суспензії поряд з іншими формами цього препарату найбільш безпечний. Його рекомендується застосовувати в перші дні життя малюка, починаючи з 2-3 місяців. Він не містить у своєму складі цукор. Негативний вплив на здоров’я дитини суспензія може чинити лише як алерген при індивідуальній непереносимості активної речовини. Пляшечки можуть бути по 50 і 100 мл, в кожній упаковці є мірна ложечка, що допомагає завжди тримати під контролем уживану дитиною дозування.

  • Супозиторії / свічки

Свічки можуть містити різну кількість парацетамолу в своєму складі, тому можна придбати супозиторії по 1.0, 0.5, 0.125, 0.25 гр. Їх можна використовувати для зниження температури малюків від трьох місяців. Дітям парацетамол у свічках рекомендується застосовувати перед сном: діють вони повільно (суттєве зниження температури дитина зможе відчути тільки хвилин через 50), але довго.

  • Таблетки

Сироп і суспензія парацетамолу — досить дорогі препарати порівняно з таблетками. Та й що робити, якщо лихоманка у малюка почалася вночі, а в аптечці є тільки така форма цього жарознижуючого засобу? Дитячий парацетамол у таблетках можна давати дітям, починаючи з двох років, але при цьому пам’ятати, що інші лікарські форми краще. Таблетки рекомендується розтовкти і змішати з трохи підсолодженою водою.

Батькам також варто знати і про те, що в аптеках практично всі жарознижуючі засоби для дітей містять парацетамол, і всі особливості застосування цього ліки для дітей стосуються і їх теж.

Назва препарату Вміст парацетамолу
Парацетамол в сиропі 120 мг в 5 мл
Парацетамол у таблетках 200 мг, 500 мг
Дитячий панадол в суспензії 120 мг в 5 мл
Дитячий панадол свічки 125 мг, 250мг
Калпол (суспензія) 120 мг в 5 мл
Ефералган (сироп) 150 мг в 5 мл
Ефералган (свічки) 80 мг, 150 мг, 300 мг
Цефекон Д (свічки) 50 мг, 100 мг, 250 мг

Основне питання застосування парацетамолу для дітей — дозування, які будуть безпечні для дитячого здоров’я і не викличуть важких наслідків і побічних ефектів.

Дозування

Існує таблиця, складена на основі інструкцій більшості парацетамолосодержащих препаратів, де вказується доза парацетамолу для дітей різної маси тіла. В ній запропоновані різні лікарські форми парацетамолу. Дозування препарату розрахована так, що на один кілограм ваги має припадати не більше 12 мг парацетамолу.

Вага дитини, кг Сироп, суспензія: Парацетамол, Панадол, Калпол Свічки: Цефекон Д, дитячий Панадол, Еффералган Таблетки
3 1,5 мл (36 мг)
4 2 мл (48 мг) одна свічка Цефекона 50 мг
5 2,5 мл (60 мг) одна свічка Цефекона 50 мг
6 3 мл (72 мг) одна свічка Эффералгана 80 мг
7 3,5 мл (84 мг) одна свічка Цефекона 100мг // одна свічка Эффералгана 80мг
8 4 мл (96 мг) одна свічка Цефекона 100 мг // одна свічка Панадола 125 мг півтаблетки по 200 мг (100 мг)
9 4,5 мл (108 мг) одна свічка Цефекона 100 мг // одна свічка Панадола 125 мг півтаблетки по 200 мг (100 мг)
10 5 мл (120 мг) 1 свічка Панадола 125 мг або 1 свічка Эффералгана 150 мг півтаблетки по 200 мг (100 мг)
11 5,5 мл (132 мг) одна свічка Панадола 125 мг // одна свічка Эффералгана 150мг ? таблетки по 200 мг (150 мг): таблетку потрібно розділити на 4 частини і дати дитині 3 таких частинки)
12 6 мл (144 мг) одна свічка Панадола 125 мг // одна свічка Эффералгана 150 мг ? таблетки по 200 мг (150 мг)
13 6,5 мл (156 мг) дві свічки Цефекона по 100 мг // одна свічка Эффералгана 150 мг ? таблетки по 200 мг (150 мг)
14 7 мл (168 мг) дві свічки Цефекона по 100 мг // одна свічка Эффералгана 150 мг ? таблетки по 200 мг (150 мг)
15 7,5 мл (180 мг) дві свічки Цефекона по 100 мг одна таблетка по 200 мг
16 8 мл (192 мг) дві свічки Цефекона по 100 мг одна таблетка по 200 мг
17 8,5 мл (204 мг) одна свічка Цефекона 250 мг одна таблетка по 200 мг
18 9 мл (216 мг) одна свічка Цефекона 250 мг одна таблетка по 200 мг
19 9,5 мл (228 мг) одна свічка Цефекона 250 мг одна таблетка по 200 мг
20 10 мл (240 мг) одна свічка Цефекона 250 мг // одна свічка Эффералгана 300 мг одна таблетка по 200 мг
21 10,5 мл (252 мг) одна свічка Цефекона 250 мг // одна свічка Эффералгана 300 мг півтаблетки по 500 мг(250 мг)
22 11 мл (264 мг) одна свічка Цефекона 250 мг // одна свічка Эффералгана 300 мг півтаблетки по 500 мг(250 мг)
23 11,5 мл (276 мг) одна свічка Цефекона 250 мг // одна свічка Эффералгана 300 мг півтаблетки по 500 мг(250 мг)
24 12 мл (288 мг) одна свічка Цефекона 250 мг // одна свічка Эффералгана 300 мг півтаблетки по 500 мг(250 мг)
25 12,5 мл (300 мг) одна свічка Эффералгана300 мг півтаблетки по 500 мг(250 мг)
26 13 мл (312 мг) одна свічка Эффералгана300 мг півтаблетки по 500 мг(250 мг)
27 13,5 мл (324 мг) одна свічка Эффералгана300 мг ? таблетки по 500 мг (375 мг)
28 14 мл (336 мг) одна свічка Эффералгана300 мг ? таблетки по 500 мг (375 мг)
29 14,5 мл (348 мг) одна свічка Эффералгана300 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
30 15 мл (360 мг) одна свічка Эффералгана300 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
31 15,5 мл (372 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
32 16 мл (384 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
33 16,5 мл (396 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
34 17 мл (408 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
35 17,5 мл (420 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
36 18 мл (432 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
37 18,5 мл (444 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг ? таблетки по 500 мг (375мг)
38 19 мл (456 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг одна таблетка 500 мг
39 19,5 мл (468 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг одна таблетка 500 мг
40 20 мл (480 мг) дві свічки Цефеконапо 250 мг одна таблетка 50 мг

Якщо дотримуватися цієї таблиці, з передозуванням парацетамолу для дитини проблем виникнути не повинно. Крім того, грамотні батьки повинні знати, що парацетамолосодержащие препарати можна давати дітям з перервою в 3-4 години і не частіше трьох разів за день (чотирьох разів на добу). Недотримання такої циклічності може привести також до передозуванні, яка буде супроводжуватися різким зблідненням шкірних покривів малюка, блювотою, сильним запамороченням. При перших же симптомах необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, щоб уникнути серйозних наслідків.

Робимо висновки

Батьки, ті, хто сумнівається, чи можна давати дитині парацетамол при підвищенні температури, повинні:

  1. Проконсультуватися з цього приводу з лікарем.
  1. Знати, яку лікарську форму парацетамолу вибрати.
  1. Точно дотримуватися зазначені у вищенаведеній таблиці або інструкції до ліків дозування у відповідності з віком дитини або його масою тіла.
  1. Вдаватися до такого способу зниження температури як можна рідше.

Поділитися: